TEKNOFEST AFYONKARAHİSAR SONA ERDİ

TEKNOFEST AFYONKARAHİSAR SONA ERDİ

Valiliğimiz ve Belediyemizin iş birliğinde şehrimize kazandırılan ve ilk kez düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) “Uluslararası ve Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması” ödül töreniyle sona erdi.

Afyonkarahisar’da Valiliğimiz ve Belediyemizin himayelerinde ilk kez düzenlenen teknoloji Festivali TEKNOFEST altı günlük mücadele ve heyecanlı anlar ardından ödüllerin verilmesi ile son buldu. Afyonkarahisar Motor Sporları Merkezi’nde uluslararası ve liseler arası kategorilerde yapılan İHA yarışlarına 250’nin üzerinde takım katıldı. 500 bin katılımcının da ziyaret ettiği alanda çeşitli illerden gelen öğrenciler dereceye girebilmek için yarıştı. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’te yarışma alanını ziyaret ederek öğrencilerle buluştu, yaptığı eserleri inceledi. Gençlere bu mücadelelerinde destek olmak için sürekli ziyaret gerçekleştiren Başkanımız Mehmet Zeybek hatıra fotoğrafları çekindi, sohbet etti.

TEKNOFEST ÖDÜL TÖRENİ

Yarışmalar ardından derece alan takımlar ödül töreni ile onurlandırıldı. Ödül töreninde konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TEKNOFEST’in ilk yılında 2018’de 500 bin katılımcının olduğunu söyleyerek; “Beşinci yılda sadece arada pandemiyi de dikkate aldığımız zaman 750 bin öğrenci aday olarak yarışmak için TEKNOFEST’e başvurdu. 500 bin ziyaretçiden 750 bin yarışmacıya bu, muhteşem bir gelişme. Türkiye’nin, ülkenin ve insanlık için milli teknoloji hamlemiz kapsamında teknolojiyi kullanan değil, bağımlısı olan değil tasarlayan, geliştiren ve üreten bireyler olma yolunda ilerlediğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Başarılarının artarak devam etmesini istiyoruz” dedi.

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Abdullah Eren de TEKNOFEST’in sadece bir yarışma olmadığını belirterek, “Milli teknoloji hamlesi Türkiye’nin milli ve özgür teknolojilerini daha lise düzeyinden alıp buralardan gençleri yetiştirerek adeta bir toplumsal seferberlikle toplumun tüm katmanlarına yaymak istiyor.” diye konuştu.Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ise Büyük Taarruz’un 100. yılı kutlamaları kapsamında festivalin, yarışmaların Afyonkarahisar’da düzenlenmesinin çok önemli olduğunu belirtti, takımları tebrik etti.

Milletvekilimiz İbrahim Yurdunuseven’de açıklamasında öğrencileri başarılarından ötürü kutladı. Yudunuseven; “Termalin ve lezzetin başkenti Cumhuriyet’in kazanıldığı topraklar. Zaferin 100: yılında sizleri aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz. Seneye de yine birlikte olacağız. İyi ki geldiniz, iyi ki varsınız.

ZEYBEK BAŞKAN’DAN ÖĞRENCİLERE TEBRİK

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek ise törende tüm öğrencileri azimleri ve cesaretlerinden ötürü kutlayarak Afyonkarahisar’ın TEKNOFEST’e ev sahibi olmasının mutluluk verici olduğunu söyledi. Başkanımız Mehmet Zeybek; “Frigler, Hititler, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet olmak üzere çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış geniş bir tarihi olan iliz. Termalin başkentiyiz, 27 bin yatak kapasitesi olan tek iliz. 400’ün üzerinde mermer fabrikamız var, Gastronomi şehriyiz, yumurta borsasını belirliyoruz ve yolların kavşak noktasıyız. Sizleri burada ağırlamaktan son derece mutluyuz. Hocamız söz verdi seneye de TEKNOFEST Afyonkarahisar’da yapılacak. Bu yarışmanın kaybedeni yok, medeni cesaretinizden dolayı hepinizi tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum” diye konuştu. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek ayrıca öğrencileri şehrimizde misafir etmeyi sürdürerek onların Afyonkarahisar’ı daha fazla tanımaları adına da konaklama ve gezi teklifinde bulundu. Bu teklif öğrenciler tarafından alkışlanarak karşılandı. Ayrıca gelecek yıl TEKNOFEST’in Afyonkarahisar’da yine yapılacağının müjdesi de yetkililer tarafından törende heyecanla paylaşıldı.

Konuşmaların ardından dereceye giren yarışmacılara ödülleri takdim edildi. Öte yandan takımlar ödüllerini 30 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında Samsun’da düzenlenecek TEKNOFEST’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alacak.

Kapanış programına; Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ve Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in yanı sıra Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Abdullah Eren, Milletvekillerimiz Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, protokol üyeleri, yarışmacılar ve vatandaşlar katıldı.

En Son Haberler

Leave a Comment