Çay Yeni Haber Haftalık Gazete / Afyonkarahisar - Çay - Yabancıların Uyum ve İletişim Problemleri Vali Tutulmaz Başkanlığında Görüşüldü
ÇAY İLÇESİ ÖNEMLİ TELEFONLAR
AFYONKARAHİSAR ÇAY İLÇEMİZ
ÇAY BELEDİYESİ OTOBÜS SEFERLERİ

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Yabancıların Uyum ve İletişim Problemleri Vali Tutulmaz Başkanlığında Görüşüldü

Yabancıların Uyum ve İletişim Problemleri Vali Tutulmaz Başkanlığında Görüşüldü
İlimizde ikamet eden yabancı uyruklu kişilerin uyum ve iletişim problemleri ile genel sorunlar ve alınması gereken önlemler Vali Mustafa Tutulmaz’ın başkanlığında yapılan Göç, Güvenlik ve Sosyal Uyum Toplantısında ele alındı.
01.12.2019 / 14:37


Toplantıda yabancı uyruklu kişilerin genel durumu, toplumun bu kişilere olumlu ve olumsuz bakış açıları, suç oranları, yabancıların yaşadıkları temel problemler, kamu kurum ve kuruluşlarının bu kişilerle yaşadığı sorunlar, İl Göç Müdürlüğünün yabancı uyruklulara yönelik uyum çalışmaları gibi konular ele alındı. İl Göç Müdürü Hakan Ergün toplantıda İl ve ilçelerdeki genel durum ve yabancı uyrukluların uyum problemlerine ilişkin ayrıntılı sunum yaptı.

 


İlimizde Yabancıların Suç Oranları Düşük 

Topkantıda göç sorununun dünyanın bir gerçeği olduğunu belirten Vali Mustafa Tutulmaz: “Ülkemiz daha önceleri geçiş güzergâhıydı, ancak son dönemde ekonomide ve diğer alanlarda hızla gelişim göstermesiyle artık göç hareketinin hedefindeki ülkelerden oldu. Yabancı uyruklu kişiler ile uzun süredir birlikte yaşıyoruz. İlimizde yaşayan yabancı misafirlerle şükür bir sıkıntımız yok. Suç oranları da oldukça düşük seviyede. Bizler bu kişilerle birlikte uyum içerisinde yaşayabilmeliyiz. Kamu kurum ve kuruluşlarımızdan isteğim bu kişilerle ilgilenmeleri ve yaşanan sıkıntıları gidermeleridir. Bizlere düşen kamu düzenini sağlamak ve hukuk kuralları çerçevesinde toplumumuzun ve yabancı misafirlerin haklarını gözetmektir” dedi. Toplantıda il müdürleri de kendi kurumlarındaki verileri ve yaşadıkları sıkıntıları paylaştı. Çözüm önerilerinin de istişare edildiği toplantıda, katılımcılar görüş ve düşüncelerini paylaştı.


Etiketler:
Bu haber toplam 263 defa okundu


YAZARLAR